PNA16: Prawo dla biznesu online – rozmowa z Wojciechem Wawrzakiem

Nie wiem jak Ty, ale ja bym chciała, aby prowadzenie firmy było nieco łatwiejsze. Szczególnie przechodzenie przez niejasne paragrafy przepisów prawnych, które zdają się działać przeciwko nam, a nie nas wspierać, może frustrować.

Słyszałaś może, że aby zbierać adresy e-mail na swojej stronie w pełni legalnie trzeba złożyć wniosek do GIODO? Może znasz już legendy na ten temat!

Wiem, że jest wiele podobnych mi osób i dlatego zaprosiłam do mojego podcastu prawnika, który zna się na internetowych aspektach prawa jak mało kto – Wojtka Wawrzaka.

Z Wojtkiem poznałam się w zeszłym roku przy okazji organizowania webinaru na temat prawa dla biznesu online. Od tamtego czasu pozostajemy w kontakcie zarówno zawodowym (pomaga mi w tworzeniu umów, regulaminów, itd.), ale także odpowiada na pytania, które często dostaję.

W dzisiejszym odcinku podcastu Wojtek jasno tłumaczy jakie rzeczy trzeba zrobić po kolei, aby prowadzić biznes online legalnie. Lepiej poznać przepisy, aby później nie być zaskoczoną, gdy będziemy mieć kontrolę (bo, jak wiemy, zaskoczenie i nawet szczera niewiedza nie chronią nas przed konsekwencjami prawnymi).

Tutaj możesz posłuchać o nich w języku zrozumiałym dla przedsiębiorców! 🙂

Posłuchaj tego odcinka:

Zasubsrybuj ten podcast w iTunes lub Stitcher

W tym odcinku usłyszysz:

 • co zrobić, aby Twój newsletter był legalny?
 • kiedy i jak zgłosić bazę adresów do GIODO?
 • jak legalnie sprzedawać w internecie?
 • jakich dokumentów potrzebujesz, aby zacząć sprzedawać online?

Kliknij prawym przyciskiem, aby ściągnąć podcast jako plik MP3.

Ciekawostki, linki wymienione w odcinku:

Jak najlepiej słuchać podcastów:

Jeśli czujesz, że chciałabyś lepiej wykorzystać swój czas i słuchać w czasie wykonywania innych czynności (t.j. sprzątanie, jazda samochodem czy w czasie uprawiania sporu) obejrzyj filmiki z instrukcjami „krok po kroku”:
 
jak słuchać podcastów

Zadaj mi pytanie:

Chcesz zostawić mi wiadomość głosową lub pytanie, na które odpowiem Ci w jednym z odcinków podcastu? Nagraj ją tutaj:

Zostaw mi wiadomość głosową

Zostaw mi recenzję:

Jeśli chcesz, aby również inne kobiety chcące rozwinąć swój biznes online odkryły ten podcast, zostaw mi recenzję w iTunes. Dzięki temu podcast będzie wyżej w rankingach i dotrze do większej liczby osób. Zostaw mi recenzję tutaj:

Kliknij, aby ocenić podcast „Po Nitce Ariadny”

Zasubskrybuj:

Jeżeli podoba Ci się ten podcast, to zasubskrybuj, aby nie przegapić żadnego odcinka:

 • iTunes – dla użytkowników iPhone’ów i iPad’ów
 • Stitcher – pobierz aplikację Stitcher dla Androida i innych modeli telefonów

Transkrypt podcastu:

Tutaj możesz ściągnąć transkrypt tego odcinka podcastu Po Nitce Ariadny jako plik PDF

8 komentarzy:
 1. Patryk Wójcik
  Patryk Wójcik says:

  Ale ten odcinek był potrzebny:) Słuchałem dziś zarówno 15 jak i 16 i przyznam Ci, że poukładało mi to trochę informacji w głowie. Wiem, że nie jest to takie straszne i da się to robić zgodnie z prawem. Zaskoczył mnie też Pan Wojciech, przyznam że nie znałem jego bloga, a jest prawnikiem, który mówi po ludzku. Na pewno będę teraz czytał więcej o prawie. Wiem, że czasem się powtarzam, ale Ariadna, robisz naprawdę fantastyczną robotę!

  Odpowiedz
 2. Anna Suchta
  Anna Suchta says:

  Bardzo cenne informacje. Dzięki nim można poczuć się pewniej na grząskim gruncie ochrony danych osobowych. Nikt nie lubi zajmować się tymi sprawami, ale zadbać o nie trzeba. Pan Wojciech dobrze radzi. Dzięki!

  Odpowiedz
 3. Basia
  Basia says:

  A czy ankiety – wywiady żywieniowe (dietetyka) podlegają innym zasadom? Tzn zawierają pytania wspomniane w wywiadzie np przebyte choroby.

  Odpowiedz
  • Wojciech Wawrzak
   Wojciech Wawrzak says:

   Dzień dobry, Pani Basiu! W przypadku pracy dietetyka najczęściej będziemy mieli do czynienia z danymi wrażliwymi, m.in. danymi o przebytych chorobach. Tutaj niestety wchodzimy w dalej posunięty reżim ochrony. Najważniejsza różnica jest taka, że na przetwarzanie takich danych musimy mieć zgodę na piśmie każdej osoby, a zbiór musi zostać zarejestrowany (nie tylko zgłoszony) przed rozpoczęciem zbierania danych.

   Odpowiedz
   • Basia
    Basia says:

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Gdyby nie ten podcast w życiu bym nie pomyślała, że takie ankiety trzeba zgłaszać! Dzięki jeszcze raz

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *